T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ÇKS BAŞVURU MÜRACAATLARI DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 13.12.2023

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ; “Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)" hakkında açıklamalarda bulundu.

“2 Ocak 2024 tarihi son gün"

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ; Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) yönetmeliği hükümleri gereği Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olmak isteyen üreticilerimizin müracaatları her yılın 1 Eylül tarihinde başlayıp 31 Aralık tarihinde sona ermektedir. Bu yıl 31 Aralık tarihi hafta sonuna denk geldiğinden müracaatlar 2 Ocak 2024 tarihi mesai bitimine kadar uzatıldığını ve çiftçilerimizin herhangi bir problem ve yoğunluk yaşamamaları için müracaatlarını en kısa sürede İl ve İlçe Müdürlüklerimize yapmaları gerektiğini söyledi.

“Veraset İlamı İle Başvurular Açıldı"

İl Müdürü KILIÇ; 26 Kasım tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) yapılan değişiklik 2023 üretim sezonunda başlamak üzere, çiftçilerimizin fiilen üretim yaptıkları ve arazi sahibi vefat etmiş olup intikal yapılmayan ve Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı yapılamayan araziler, bundan sonra taahhütname EK-5 belgesi ile Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydı yapılabilecek ve destekleme ödemelerini alabileceklerdir.

Bunun için üreticilerimizin fiilen üretim yaptıkları arazi hissedarları ile anlaşmaları ve üretim yapan şahsın Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt yapmasına itiraz etmemeleri gerekmektedir. Taahhütname 5 belgesi ile Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt olan araziler kayıt yapıldıktan sonra ilgili köylerde askıya çıkarılacak ve bu parseller için herhangi bir itiraz olması halinde tüm parsellerin sistem kayıtlarının silineceğini ifade etti.