T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Elazığ'da "2. Geven Balı Çalıştayı" Yapıldı

Yayın Tarihi : 31.10.2023

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, "2. Geven Balı Çalıştayı ve Elazığ Arıcılığının Geleceği" programına katıldı.

Arıcılığın ilimiz ve bölgemiz için önemini ifade eden İl Müdürü KILIÇ; “İlimiz bal üretimi bakımından önemli bir potansiyele sahip. Elazığ'da özellikle Sivrice ve Maden İlçeleri ile merkezde yetişen geven bitkisi bal arıları için önemli bir nektar kaynağı. Bununla birlikte elde edilen geven balı vücut için oldukça faydalı. Antioksidan barındıran bal, kalp sağlığı riskine karşı etkili bir besin olup, soğuk algınlığı gibi birçok hastalık için de kullanıldığını" söyledi.

İl Müdürü; “Türkiye dünyada bal üretiminde Çin' den sonra ikinci sırada. İlimizde 2023 yılı itibari ile 1500 aktif üreticimiz, yüz binin üzerinde kovan varlığıyla bal üretimi yapmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı 2022 yılında üreticilerimize 2.7 milyon TL destek sağladı. 2023 yılında ülkemizde meydana gelen depremler nedeniyle ilimizde işletmesi bulunan arıcılara 11 milyon TL ödeme yaptı" dedi.

KILIÇ konuşmasının sonunda geven balı çalıştayına katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür ederek, çalıştayın ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diledi.