T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Keban'da Balık Hasadı ve Balıklandırma Etkinliği Düzenlendi

Yayın Tarihi : 6.10.2023

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde Keban Su Ürünleri Üretim tesisinde balık hasadı ve balıklandırma etkinliği düzenlendi.

Elazığ başta olmak üzere 13 ilde 80 den fazla su kaynağında toplam 25 milyon yavru sazan, doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Etkinliğe, Elazığ Valisi Dr. Ömer TORAMAN, Keban Kaymakamı Furkan ATALIK, Keban Belediye Başkanı Fethiye ATLI, İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, kurum müdürleri ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Elazığ'ın su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği konusunda Türkiye'de sayılı iller arasında yer aldığını belirten İl Müdürü KILIÇ  “Şu anda ilimizde mevcut kurulu 174 adet su ürünlerinin yetiştiricilik tesisi bulunmakta olup, üretim kapasitesi yıllık olarak 40 bin tondur. 2022 yılında 31 bin ton su üretimi gerçekleştirilmiştir. Üretilen su ürünlerinden 9 bin tonu ihraç edilerek, ilimize 60 milyon dolarlık bir gelir girdisi olmuştur.

KILIÇ, avcılık faaliyetlerini sıkı bir şekilde denetim altında tuttuklarını, doğal kaynakların korunması ve dengeli kullanımına özen gösterdiklerini belirtti. 2022 yılında bin 800 denetim gerçekleştirilerek ele geçirilen 11 bin kilogram balığın 3 bin 700 kilogramını canlı olarak doğal yaşam alanlarına geri bırakıldığını" ifade etti.

Ayrıca, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüzce DSİ genel Müdürlüğü'nden 2021 yılında teslim alınan su ürünleri üretim tesisinde; 2021 yılında 15 milyon, 2022 yılında 19 milyon, 2023 yılında 25 milyon üç yılda toplam 59 milyon adet sazan balığının doğal kaynaklara bırakıldığını "ifade etti.

İl Müdürü son olarak, su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği yapanlara 2022 yılında 14 milyon lira destek sağlandığını belirtti. Türkiye yüzyılında Elazığ'ın bu potansiyeli ile su ürünleri üretiminde kurulu kapasitesini 70 bin tona çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.