T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

HOŞ KÖYÜNDE FEROMON UYGULAMASI YAPILDI

Yayın Tarihi : 18.05.2023

İlimizde Biyoteknik mücadele yöntemi kapsamında Hoş Köyünde bağlarda salkım güvesine karşı yapılan feromon uygulamasına İl Tarım ve Orman Müdürü Ali KILIÇ, Şube Müdürü ve çiftçiler katıldı.

İl Müdürü KILIÇ; “İlimizde önemli olan tarımsal faaliyetlerden biri doğadaki biyoteknolojik mücadeleyi kullanarak bitki hastalık ve zararlılarıyla mücadele etmek olduğunu, Tarımsal faaliyeti etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi bitki hastalık ve zararlılarıyla mücadele ederken kültürel, biyolojik, biyoteknolojik ve kimyasal yöntemlerin kullanıldığını, ancak Kimyasal yöntemin en son çare olarak başvurulacağını belirtti.

KILIÇ; İlimizde üzüm yetiştiriciliği ve bağcılık çok önemli bir yere sahiptir ve üretimde Türkiye sıralamasında yedinci Sıraya yükselen İlimizin ilerleyen zamanlarda çiftçilerimizin emek ve gayretiyle üretimi arttırarak birinci sıraya yükselecektir. Bitki hastalık ve zararlılarından en önemli yöntemlerden bir tanesi feromon kullanmak suretiyle zararlı canlıların üremelerini engelleyerek bitki hastalık ve zararlılarıyla mücadele etmek olduğunu söyledi.